Księgarnia religijna Formacja.net

Twój koszyk jest pusty.

Witaj! / Rejestracja Zaloguj

Człowiek Krzyża. Historia w obrazach

Alfredo Tradigo

Oceń jako pierwszy

  • Wydawca: Jedność
  • Rok wydania: 2014
  • ISBN: 9788376609683
  • Format: 21x28 cm
  • Stron: 512
  • Rodzaj okładki: Miękka
Nasza cena:

100,00 zł

80,00 zł

  • Dostawa już od 9,90zł! Więcej
  • Czas realizacji maks.:
    1 dzień roboczy (plus 1-2 dni na dostawę)
Opis

„Patrzysz na mnie z krzyża, mój Panie..."
Wizerunek i spojrzenie ukrzyżowanego.

 Sztuka i duchowość wspaniale się łączą w prezentowanych tu ponad 300 pracach, które ukazują Krzyż Chrystusowy – obiekt czci i najważniejszy symbol chrześcijaństwa – z ikonograficznego i teologicznego punktu widzenia. Prezentowane dzieła od najstarszych po współczesne obrazują, jak wpływał on nie tylko na rozwój wiary, ale także na kształtowanie wrażliwości i całej kultury szczególnie zachodnich społeczeństw. Autor opisuje i porządkuje bogactwo artystycznego ujęcia krucyfiksu, podejmując temat w czterech głównych hasłach: Historia Ukrzyżowanego, Ludzkość u stóp Golgoty, W uścisku z krzyżem i Symbol krzyża. W efekcie otrzymujemy niezwykły portret Człowieka Krzyża na przestrzeni epok, które  akcentowały w tym wizerunku różne aspekty historii zbawienia. Ów portret jest także punktem wyjścia do lektury utworów literackich oraz rozważań z zakresu liturgii, teologii i patrologii.

Każdemu obrazowi towarzyszą bowiem fragmenty Ewangelii, Listów św. Pawła, pism ojców
Kościoła, Bernarda z Clairvaux, Katarzyny ze Sieny, Jacopone da Todi, Ignacego Loyoli,  Benedykty od Krzyża (E. Stein), Eliota, Ungarettiego, Claudela, Borgesa, Giussaniego, papieży Wojtyły i Ratzingera i wielu innych, będące medytacją pasyjną, refleksją nad Ukrzyżowanym czy modlitwą do Niego.

Alfredo Tradigo, ur. w 1955 r. w Mediolanie, dziennikarz, pisarz i badacz ikonografii chrześcijańskiej. Krytyk sztuki w renomowanych włoskich wydawnictwach (Rusconi, Rizzoli, San Paolo), współpracownik „Famiglia cristiana” i „Osservatore Romano”. Autor książek, m.in. leksykonu Ikony i święci prawosławni (wyd. pol. Arkady, Warszawa 2011), oraz nagrodzonych zbiorów wierszy.

Odbiorcy:
- szerokie grono czytelników zainteresowanych sztuką chrześcijańską, zwłaszcza ikonografią Krzyża Chrystusa i jego oddziaływaniem w teologii, historii i kulturze Zachodu.

Dlaczego warto przeczytać tę książkę?
- starannie wydany album ukazujący ogromne dziedzictwo obrazów przedstawiających Mękę Pańską na przestrzeni dziejów, opatrzony profesjonalnymi komentarzami (w tym obszernym wprowadzeniem kard. Ravasiego), indeksami oraz słownikiem ikonografii krzyża
- niezwykła duchowa i artystyczna pielgrzymka śladami Krzyża Zbawiciela
- zbiór dzieł największych artystów od Michała Anioła do Chagalla stanowiący o atrakcyjności tego opracowania sztuki religijnej, pełniącego też ważną rolę edukacyjną.

Informacje dodatkowe
Rodzaj okładki Miękka
Oprawa oprawa: twarda
Autor Alfredo Tradigo
ISBN 9788376609683
Liczba stron 512
Format okładki 21x28 cm
Rok wydania 2014
Tagi produktów

Użyj spacji aby rozdzielić tagi, apostrofów (') aby wpisać frazy.